Przewodnik

Legendy

Legenda o powstaniu nazwy Gór Świętokrzyskich.

Dawno, dawno temu, kiedy las był pełny dzikich zwierząt i ogromnych starych drzew, wydarzyła się ciekawa historia, która dała nazwę Górom Świętokrzyskim.

Było to za panowania Bolesława Chrobrego około 1000 lat temu. Król Bolesław zaprosił do Polski swojego krewnego, węgierskiego królewicza Emeryka. Młodzieniec przed daleką podróżą otrzymał od swojego ojca oprawiony w złoto krzyż z relikwiami Krzyża Świętego. Kawałeczek krzyża, na którym zmarł Jezus Chrystus miał chronić go przed złymi przygodami w obcym kraju. Polscy rycerze przywitali gościa z granic Polski i wyruszyli razem z nim do Kielc na spotkanie z królem. Na cześć królewicza Emeryka urządzono wspaniałe polowanie. Dziesiątki wojów, setki naganiaczy, sfory myśliwskich psów ruszyły w knieję. Myśliwi podążali w stronę najwyższych gór. Nagle wśród gęstwiny leśnej, królewicz spostrzegł wielkiego jelenia. Spiął konia ostrogami i pogonił za zwierzem. Jeleń uciekał przez dziki bór, kluczył między drzewami, chcąc zgubić pościg. Jeździec i koń byli już zmęczeni. I oto los przyszedł Emerykowi z pomocą. Jeleń wpadł w gęste zarośla, a jego rozłożyste rogi zaplątały się w gałęziach jak w pułapce. Królewicz uradowany wydostał z kołczana strzałę, napiął łuk i wycelował w płowy swej zdobyczy.

Wtedy stało się coś dziwnego. Jeleń odwrócił łeb w stronę myśliwego i Emeryk ujrzał pomiędzy wieńcami wspaniałych rogów otoczony nieziemskim blaskiem krzyż. Światło bijące z krzyża oślepiło na chwilę królewicza. Młodzieniec ukląkł na kolana i złożył ręce do modlitwy. Uznał to zdarzenie za znak od Boga. Jeleń nagle zniknął. Królewicz złożył przysięgę, że w miejscu cudownego zjawiska wybuduje klasztor i zostawi w nim otrzymane od ojca relikwie Krzyża Świętego. Obietnicy dotrzymał i wkrótce wzniesiono zabudowania klasztorne, na wzgórzu nazwanym na pamiątkę Świętym Krzyżem. Otaczające klasztor góry noszą nazwę Świętokrzyskich. W klasztorze pozostał relikwiarz ofiarowany przez królewicza Emeryka. Zaś jeleń z krzyżem w rogach jest do dziś symbolem Gór Świętokrzyskich.